Odpowiedzialność członków zarządu za rozliczenia podatkowe spółki oraz wymogi w zakresiepublikacji raportu o realizowaniu strategii podatkowej.

5lipca 2022 r. w godzinach 10:00 - 12:00

Część I: Odpowiedzialność członków zarządu za rozliczenia podatkowe spółki

W toku prowadzenia działalności gospodarczej może dojść donieprawidłowości w zakresie realizowania przez spółkę obowiązków uregulowanych w przepisach podatkowych (tj. np. powstania zaległości podatkowej w wyniku błędnej deklaracji podatkowej). Pomimo, że adresatem tych obowiązków jest spółka jako osoba prawna, w razie ich nieprawidłowego wypełnienia, przepisy prawa umożliwiają pociągnięcie do odpowiedzialności z tego tytułu określone osoby fizyczne.

Największe ryzyko poniesienia odpowiedzialności spoczywa na członkach zarządu spółki, z uwagi szczególną rolę jaką osoby te pełnią w spółce. Odpowiedzialność może przybrać wymiar finansowo-kompensacyjny (związany stricte z zaległościami podatkowymi spółki) lub osobisty (odpowiedzialność karna i karna skarbowa i związane z nimi sankcje).

W toku webinaru omówimy dla Państwa rodzaje odpowiedzialności na jaką narażone są osoby fizyczne (zwłaszcza członkowie zarządu) w związku z rozliczeniami podatkowymi spółki, ze szczególnym uwzględnieniem rekomendowanych przez nas działań jakie mogą zostać podjęte w spółce w celu zarządzenia/ograniczenia ww. ryzyka:

  1. Solidarna odpowiedzialność członka zarządu za zobowiązania Spółki na gruncie Ordynacji podatkowej:

· Zakres odpowiedzialności;

· Uwolnienie się od odpowiedzialności;

· Warunki wszczęcia postępowania;

· Odpowiedzialność w przypadku spółek osobowych.

2. Odpowiedzialność karna-skarbowa i karna:

· Zasady odpowiedzialności;

· Podmiot ponoszący odpowiedzialność;

· Kary i inne sankcje;

· Katalog przykładowych czynów zabronionych;

· Wpływ kontroli podatkowej/celno-skarbowej/postępowania podatkowego na

· Środki ograniczające odpowiedzialność karną/karną skarbową

Część II: Wymogi w zakresie publikacji raportu o realizowanej strategii podatkowej

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od roku podatkowego zaczynającego się po 31 grudnia 2020 r. podatnicy są zobowiązani do sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej tzw. strategii podatkowej, czyli zestawu informacji opisującej działania firmy mające wpływ na zobowiązania podatkowe i sposób ich rozliczania przez podatnika.

W teorii nie jest konieczne posiadanie jednolitego dokumentu zawierającego strategię podatkową. Natomiast należy w odniesieniu do każdego roku posiadać informacje (sprawozdanie) jej dotyczące, opublikowane na stronie internetowej. Za jej brak i nieprzekazanie jej adresu do urzędu skarbowego przedsiębiorcy mogą grozić sankcje.

Oprócz kwestii ewentualnych kar – sama treść informacji (sprawozdania) o strategii podatkowej może rodzić szanse i zagrożenie dla podmiotu w wielu płaszczyznach, np. relacji z organami podatkowymi (informacja będzie źródłem podstawowych informacji, na podstawie, której będzie kształtowana wstępna ocena jakościowa podmiotu i jego rozliczeń podatkowych), czy także biznesowej.

Szeroki zakres informacji, który będzie powszechnie dostępny powoduje, że do nowego obowiązku należy podejść ze szczególną uwagą i odpowiednio wcześnie zaplanować działania związane z realizacją tego wymogu.

W trakcie spotkania omówimy najważniejsze zagadnienia dot. sporządzania i podawania do publicznej wiadomości informacji o realizowanej tzw. strategii podatkowej, w tym:

1) Informacje ogólne dotyczące raportu z realizacji strategii podatkowej;

2) Adresaci;

3) Termin;

4) Elementy informacji o realizowanej strategii podatkowej;

5) Sposób zamieszczania informacji o realizowanej strategii;

6) Sankcje.

Rejestracja: https://wsseinvestpark.clickme...