Klimat jest taki, że grzać trzeba, a wielu sytuacja zmusza, by grzać jak najtaniej. Od małego uczymy się z obserwacji, że ogrzewanie jest tanie wyłącznie wtedy, gdy jest brudne, śmierdzące a dyżury w kotłowni to męczarnia. Z drugiej strony na czystość, wygodę i ekologię podobno stać tylko najbogatszych. Tak mamy zakodowane, ale to nieprawda.
Nawet najtańsze ogrzewanie może być czystei tanie, a sposób jest dostępny dla każdego, za darmo
Kopcące wściekle domowe kominy to stały element polskiej zimy. Ale nie musi tak być zawsze. Nie dlatego, że przyjdą ekolodzy i każą przejść na gaz, a ty będziesz musiał jeść tynk ze ścian. O nie. Twój komin powinien przestać dymić, bo kopcąc puszczasz pieniądze z dymem! Jest prosta metoda, by spalać węgiel i drewno bez dymu, a więc efektywniej, czyli dużo taniej. Wystarczy rozpalać w piecu od góry.
Ten sposób palenia odkryli na nowo kilka lat temu zwykli domowi palacze i okazał się tak dobry, że coraz więcej ludzi z niego korzysta. Tu nie chodzi tylko o pozbycie się dymu i sadzy. Palenie w piecu od góry jest przede wszystkim o wiele bardziej efektywne i wygodne. Rozpalasz raz dziennie i więcej nie musisz już chodzić do kotłowni, a piec grzeje przez kilka-kilkanaście godzin. Na tym filmiku możesz zobaczyć, jak to w praktyce wygląda.
Przestajesz kopcić jak dziki, w kotłowni bywasz sporadycznie, w domu jest odtąd zawsze ciepło. Ile to kosztuje? Wyłącznie zmianę myślenia i przekonanie siebie, że wbrew całemu twojemu doświadczeniu w kotłowni, tak prosta zmiana na lepsze jest możliwa.
Ile opału możesz oszczędzić? To zależy, ile teraz marnujesz. Przykładowo aby w 150-metrowym domu przez całą zimę było nie mniej jak +20 stopni, potrzeba najwyżej 5 ton węgla jeśli dom jest nieocieplony, a 3 ton w domu ocieplonym. Jeśli teraz przerzucasz większe ilości, a mimo to marzniesz, to znak, że wyrzucasz grube pieniądze kominem.
Palić od góry można w większości domowych pieców i prawie każdy rodzaj opału: węgiel dowolnego pochodzenia i kalibru, drewno grube i drobne.
Więcej informacji i szczegółowe instrukcje znajdziesz tutaj:
czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem
Czujniki jakości powietrza: