Świadczenia rodzinne, w tym 500 plus czyRodzinny Kapitał Opiekuńczy, przysługują uchodźcom tylko zaczas, kiedy przebywają z dziećmi w Polsce. W przypadku wyjazdu zkraju, na okres powyżej miesiąca, tracą oni prawo do legalnegopobytu w Polsce, a tym samym tracą prawo do świadczeń. Tak więc oswoim wyjeździe należy poinformować Zakład UbezpieczeńSpołecznych.

Owyjeździe z Polski uchodźca powinien niezwłocznie poinformowaćZUS. Może to zrobić elektronicznie, logując się na swój profilna Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) i składając pismoogólne na formularzu POG. Jeśli obywatel Ukrainy nie ma dostępu dointernetu i nie ma możliwości poinformowania o wyjeździe drogąelektroniczną, może zgłosić się do placówki ZUS i złożyćpisemne oświadczenie – informujeMarlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

Cudzoziemiec,który pobiera świadczenia rodzinne i nie poinformuje ZUS o swoimwyjeździe, będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wrazz odsetkami.

ZUSdysponuje narzędziami, które pozwalają na sprawdzenie, czy danaosoba opuściła Polskę. Weryfikuje też legalny pobyt w krajuobywateli Ukrainy, zarówno na etapie przyznawania świadczenia, jaki w dowolnym momencie, w trakcie okresu świadczeniowego. Pomocne sąw tym różnego rodzaju rejestry państwowe, do których ZUS madostęp i współpraca z zagranicznymi instytucjamiubezpieczeniowymi. ZUS może też w przypadku wątpliwości, co dospełnienia warunku zamieszkiwania na terenie Polski, wezwaćświadczeniobiorcę do osobistego udzielenia wyjaśnień w placówceZUS. W przypadku nie złożenia wyjaśnień we wskazanym czasie, ZUSmoże wstrzymać wypłatę świadczenia. Ta sama zasada obowiązujerównież Polaków.