Krajowe Dni Pola – każdy znajdzie cośdla siebie. Co nas czeka na największym wydarzeniu rolniczym w tymroku?

Ponad 600 odmian roślin uprawnych, 18hektarów terenu, setki zwierząt, najnowocześniejsze rozwiązania wrolnictwie, występy regionalnych zespołów, rękodzieło,degustacje czy historyczny sprzęt rolniczy - to wszystko, a nawetwiele więcej, czeka na osoby, które już 3-5 czerwca pojawią sięw Sielinku, koło Opalenicy, na IV Krajowych Dniach Polaorganizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wPoznaniu.

– KrajoweDni Pola będą największym wydarzeniem w historii organizowanymprzez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Jesteśmyszczęśliwi, że ta impreza będzie mogła odbyć się w Sielinku iz niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie – mówi JacekSommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wPoznaniu.

NatomiastMichał Sosiński, komisarz Krajowych Dni Pola w Sielinku, dodaje: –Wielkopolska od dziesięciolecikojarzy się ze stosowaniem innowacyjnych rozwiązań w produkcjiroślinnej i zwierzęcej. Chcemy podczas naszego wydarzeniakontynuować ten przekaz.

Główneatrakcje Krajowych Dni Pola czekają na odwiedzających w sobotęoraz niedzielę, 3-4 czerwca. Oficjalne otwarcie wydarzenia będziemiało miejsce w sobotę. Aby ułatwić poruszanie się po miejscuimprezy, cały teren Krajowych Dni Pola został podzielony na kilkastref tematycznych.

Strefapoletek demonstracyjnych

Najważniejszymmiejscem na Krajowych Dniach Pola będzie strefa poletekdemonstracyjnych. Na odwiedzających czeka ponad 600 odmian roślinuprawnych. Specjaliści WODR z zakresu produkcji roślinnej odmiesięcy pracują nad tym, by poletka zostały jak najlepiejprzygotowane.

Opróczmożliwości obejrzenia, jak prezentują się poszczególne odmiany,na odwiedzających nasze poletka czekają także różnorodne inneatrakcje jak na przykład pokaz działania N-Testera,zautomatyzowanego pobierania prób glebowych, pielnika w kukurydzyczy rozmowy na temat flory i entomofauny pasów kwietnych.

– Przypoletkach demonstracyjnych będą znajdowały się zarówno stoiskaWielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, partnerówwydarzenia oraz firm nasiennych – mówi Łukasz Kuleczka,specjalista do spraw produkcji roślinnej, który odpowiada zaprzygotowanie poletek.

StrefaInnowacje i Nauka Praktyce

TegoroczneKrajowe Dni Pola odbywają się pod hasłem „RolnictwoInnowacyjne”, dlatego też, oprócz poletek demonstracyjnych,jednym z najważniejszych miejsc będzie Strefa Innowacji. Znajdąsię w niej stoiska różnorodnych instytucji oraz firm, którewdrażają coraz nowocześniejsze rozwiązania w rolnictwie.

Ponadto,strefa będzie też miejscem, w którym będą prowadzone wykłady,debaty czy pokazy z zakresu rolnictwa precyzyjnego. Odwiedzającybędą mogli usłyszeć między innymi o sztucznej inteligencji wrolnictwie czy faktach i mitach związanych z jakością żywności.

– Nowoczesnerozwiązania już od jakiegoś czasu odważnie wkraczają dopolskiego rolnictwa i są coraz chętniej wykorzystywane przezrolników. Jako WODR, promujemy nowatorskie technologie orazzachęcamy rolników, by odważnie z nich korzystali. Dlatego teżrolnictwo innowacyjne jest tematem przewodnim tego wydarzenia –mówi dyrektor Jacek Sommerfeld.

StrefaRegionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych

NaKrajowych Dniach Pola nie mogło także zabraknąć strefyRegionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która co roku przyciągałatłumy odwiedzających do Sielinka. W tym roku będzie możnaobejrzeć najpiękniejsze okazy bydła mlecznego, bydła mięsnego,owiec, drobiu, królików czy koni. Tradycyjnie, wybrane zostanątakże czempiony i superczempion Wystawy. Łącznie obejrzeć możnaokoło 450 zwierząt!

–Oprócz tych gatunków zwierząt, pojawiąsię inne, mniej spotykane, ale tutaj nie póki co nie chcę zdradzaćszczegółów, po prostu trzeba przyjechać i zobaczyć na własneoczy – mówi Wioleta Barczak, koordynator strefy wystawy zwierząt.

StrefaRozwoju Obszarów Wiejskich

Występyregionalnych zespołów muzycznych, warsztaty z tworzenia biżuterii,nauka tkania na krosnach, możliwość samodzielnego wyrobu masła,młócenia zboża cepami, tworzenia świeczek pszczelich czy warsztatwyplatania koszyków z wikliny – między innymi takie atrakcjeczekają na odwiedzających w strefie Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Będzieto miejsce, w którym będzie można zapoznać się lepiej zwielkopolską tradycją, kulturą i rękodziełem, poznać regionalnąhistorię lub spróbować potraw przygotowanych przez koła gospodyńwiejskich.

– Zależynam na tym, by Krajowe Dni Pola były nie tylko świętem rolników,ale wydarzeniem, w którym każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie– mówi dyrektor Jacek Sommerfeld. Tuż obok strefy RozwojuObszarów Wiejskich znajdzie się również ekspozycja historycznegosprzętu rolniczego, którą przygotuje Muzeum Narodowe Rolnictwa iPrzemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

StrefaOgrodnictwa

Poraz pierwszy na Krajowych Dniach Pola mocno zaakcentowana zostanietakże tematyka ogrodnictwa. Czołowefirmy zaprezentują ofertę najnowszych środków produkcji itechnologii dla szeroko rozumianego ogrodnictwa. Ponadto, w punkciekonsultacyjnym fachowych porad będą udzielali naukowcy. Oprócztego w strefie znajdzie się także punkt degustacyjny jakościowoców i warzyw, w tym przetworzonych, pochodzących z Wielkopolski.

– Ogrodnictwonazywane jest awangardą rolnictwa. Określa się tak choćby zewzględu na bardzo złożone i zaawansowane technologicznierozwiązania – mówi Stanisław Zabarski, koordynator strefyogrodnictwa. Tuż obok strefy ogrodnictwa znajdzie się równieżtradycyjny kiermasz ogrodniczy.

StrefaEnergii dla Rolnictwa

Tematykąktórej nie może zabraknąć na Krajowych Dniach Pola jest równieżenergia dla rolnictwa. W tej strefie zainteresowani będą mogliuzyskać wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, biogazu czyzielonego wodoru. Ponadto,zostaną zaprezentowane nowoczesne rozwiązania w zakresieodnawialnych źródeł energii, pomp ciepła, magazynów energii orazenergooszczędnych technologii.

Zainteresowaneosoby będą mogły również uzyskać informacje na tematwykorzystania surowców rolniczych do produkcji biomasy i biogazu, atakże poznać zastosowanie zielonego wodoru. Dodyspozycji rolników będą także fachowcy, którzy opowiedzą osposobach oszczędzania energii, a także udzielą bezpłatnych poraddotyczących działań wspierających obniżanie kosztów energiioraz możliwości dofinansowania inwestycji w zieloną energię dlagospodarstw rolnych.

StrefaWielkopolskich Targów Rolniczych

Odwiedzającybędą mogli również podziwiać nowoczesny sprzęt rolniczy, którybędzie dostępny w strefie Wielkopolskich Targów Rolniczych. W tejstrefie pojawią się również stoiska różnorodnych firmzwiązanych z rolnictwem, na których będzie można zaopatrzyć sięna przykład w środki do produkcji roślinnej, pasze i tym podobne.

Instytutyi Ośrodki Doradztwa Rolniczego

NaKrajowych Dniach Pola będzie można zapoznać się także zdziałalnością różnorodnych instytutów związanych z rolnictwemoraz wszystkich wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Ofertatych podmiotów będzie dostępna w strefie doradztwa i instytutów,która znajdzie się obok sceny głównej.

FyrtelSamorządowy i Aleja Pszczelarska

Nowościąna Krajowych Dniach Pola będzie zaangażowanie ze strony lokalnychsamorządów, które będą przedstawiały swoją ofertę w strefie„Fyrtel Samorządowy”.

– Tomiejsce, w którym samorządy z okolic Sielinka będą mogłyzaprezentować wszystko, co najlepsze na ich terenie. Będzie możnatam również zapoznać się z ofertą turystyczną Wielkopolski –opowiada dyrektor Sommerfeld.

Tużobok Fyrtla Samorządowego, będzie również Aleja Pszczelarska, naktórej będzie można zobaczyć, jak wyglądały stare ule lub jakprezentuje się profesjonalny strój pszczelarza.

DzieńMłodego Rolnika

Trzecidzień Krajowych Dni Pola, czyli poniedziałek, 5 czerwca, będzieszczególnie istotny dla uczniów rolniczych szkół średnich. DzieńMłodego Rolnika, bo o nim mowa, będzie poświęcony wyłącznieuczniom, którzy przyjadą do Sielinka z całej Polski.

Nauczniów czekają różnorodne lekcje polowe ze wszystkich dziedzinrolnictwa, czyli technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej,ekologii i ochrony środowiska, rozwoju obszarów wiejskich orazekonomiki.

– Uczniowiesą przyszłością polskiego rolnictwa, dlatego zależy nam na tym,by mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, któremogą być wykorzystywane w gospodarstwach – mówi dyrektor JacekSommerfeld.

Imprezytowarzyszące

Chociażobchody główne Krajowych Dni Pola odbędą się w dniach 3-5czerwca w wielkopolskim Sielinku, to imprezy towarzyszące temuwydarzeniu odbywają się przez cały rok w całej Polsce.

Tużprzed Krajowymi Dniami Pola, w dniach 1-2 czerwca odbędą siękonferencje i pokazy na poletkach demonstracyjnych Instytutu OchronyRoślin w Winnej Górze oraz Centralnego Ośrodka Badania OdmianRoślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

PatroniKrajowych Dni Pola

IV Krajowe Dni PolaSielinko 2023 zostały objęte patronatem honorowym MinistraRolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Wojewody WielkopolskiegoMichała Zielińskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego MarkaWoźniaka, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Patronami medialnymiKrajowych Dni Pola Sielinko 2023 są: TVP3 Poznań, Radio Poznań,Radio Emaus, Głos Wielkopolski, portale NaszeMiasto.pl, WieściRolnicze, Top Agrar, Agro Profil, Wiadomości Rolnicze Polska,Poradnik Gospodarski, wydawnictwo APRA, portal Farmer.pl, portalGospodarz.pl.

Głównymipartnerami naukowymi Krajowych Dni Pola są: Uniwersytet Przyrodniczyw Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny OśrodekBadania Odmian Roślin Uprawnych.

Ponadto,Krajowe Dni Pola będą także jednym z elementów obchodów100-lecia państwowego doradztwa rolniczego w Polsce, które przypadaw 2023 roku.