Podpisano umowę na zadanie pn. ,,Budowa ujęcia wody w Święciechowie - zasilenie w prąd i uzbrojenie ujęcia wody w Święciechowie  '' z Konsorcjum firm: HYDRO – PARTNER Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie ( Lider ) oraz Robert Sobierajewicz Zakład Elektryczny „ENERGO”, z siedzibą w Starych Oborzyskach ( Partner ).

Zakres robót dotyczący budowy ujęcia wody w Święciechowie obejmuje między innymi:
- Budowę linii kablowej wraz z transformatorem od słupa rozgałęźnego na linii napowietrznej SN-15kV „Leszno IV”, zgodnie z warunkami przyłączenia w Święciechowie, w celu zasilenia ujęć wody.
Projektowana linia przyłącza wykonana zostanie jako kablowa i przebiegać będzie w granicach działek dz. nr ew. 760/1,760/2, 816/3, 911. Stacja transformatorowa zostanie wykonana jako wolnostojąca kontenerowa.
Parametry techniczne sieci i urządzeń uzbrojenia terenu:
- Napięcie zasilania 15kV;
- Napięcie znamionowe rozdzielni SN 24kV;
- Liczba faz 3;
- Poziom znamionowy izolacji rozdzielni SN 125kV/50kV;
- Prąd znamionowy ciągły szyn zbiorczych 630A;
- Częstotliwość robocza 50 Hz;
- Moc przyłączeniowa 40,0 kW;
- Projektowany odcinek kablowej linii SN 15kV 3x NA2XS(F)2Y 1x70 mm2.
Zostanie wykonana stacja transformatorowa 15/0,4kV z transformatorem o mocy 100,0 kVA, obudowa stacji złożona z dwóch elementów żelbetowych (bryła główna i dach-rozłączany płaski z okapnikiem). Bryła główna stacji z przedziałem rozdzielnicy SN, rozdzielnicy nn, oraz komorą transformatora ze szczelną misą olejową o pojemności nie mniejszej niż objętość oleju zawartego w transformatorze o mocy 400kVA.
Wymiary stacji:
- szerokość budynku/dachu 1710/1890 mm,
- długość budynku/dachu 3060/3240 mm,
- wysokość budynku część nadziemna 2810 mm,
- wysokość fundamentu 650 mm.
Długość sieci: 1137,0 m.
Kategoria obiektu budowlanego XXVI.
2) Aparaturę Kontrolno-Pomiarową i Automatykę (AKPiA) oraz wewnętrzną instalację elektryczną na potrzeby ujęcia wody w Święciechowie.
Zakres obejmuje wybudowanie:
- rozdzielnicy monitoringu RM na terenie stacji SUW;
- rozdzielnicy Zasilająco-Sterowniczej na ujęciu pompy głębinowej nr SG1;
- rozdzielnicy Zasilająco-Sterowniczej na ujęciu pompy głębinowej nr SG2;
- rozdzielnicy Zasilająco-Sterowniczej na ujęciu pompy głębinowej nr SG3;
- skrzynki przyłączeniowej przy zbiornikach retencyjnych;
- radiowej transmisji bezprzewodowej pomiędzy obiektami;
- rozbudowę systemu wizualizacji i monitoringu w siedzibie ZUW Wschowa;
- instalacji sterowniczej dla nowych urządzeń pomiarowych na terenie stacji SUW;
- montaż instalacji oświetlenia zewnętrznego na ujęciach pomp głębinowych;
- montaż anten komunikacyjnych na terenie stacji SUW oraz terenie ujęć głębinowych.
Całością sytemu sterowania zarządzać będzie sterownik mikroprocesorowy PLC np. ABB PM564 zainstalowany w projektowanej rozdzielnicy RM  na Stacji Uzdatniania Wody w m. Święciechowa przy ul. Wodnej. Sterownik PLC sterować będzie trzema ujęciami wody głębinowej zlokalizowanych w lesie przy ul. Leszczyńskiej w kierunku Gołanic. Odległość Ujęć Wody (UW) od Stacji Uzdatniania Wody (SUW) to około 1,5 km.
Komunikacja pomiędzy obiektami SUW i UW zrealizowana będzie transmisją radiową. Komunikacja oparta o radiomodemy pracujące w wolnym nielicencjonowanym paśmie 433MHz lub 868MHz. Do komunikacji zastosowana zostanie antena kierunkowa  typu Yagi np. Radmor 3289. Na SUW antena zawieszona zostanie na istniejącym maszcie. Od strony UW antena umieszczona zostanie na słupie oświetleniowym na ujęciu SG3. Zastosowany zostanie kabel antenowy np. typ H1000 od anteny do radiomodemu. W
torze antenowym zastosowane zostanie zabezpieczenie przepięciowe np. typ IS-B50LN-C0. Każde z Ujęć wody sterowane będzie z indywidualnej rozdzielnicy SG umieszczonej na terenie danego ujęcia wody. Każde ujęcie wody wyposażone zostanie w pompę głębinową np. Hydro-Vacuum 22KW typ GCA.6.B4.
Uzbrojenie ujęcia wody surowej studni nr 1, 2, 3 - wykonana zostanie zabudowa studni głębinowych oraz wykonanie wewnętrznych instalacji wody surowej od istniejących studni do węzła W1 rurociągu wody surowej.
Zakres przebudowy :
- montaż nowych naziemnych obudów studni głębinowych wykonanych z laminatu poliestrowo szklanego wypełnionego materiałem termoizolacyjnym;
- dostawa, montaż i podłączenie lamp oświetleniowych wraz z słupami i fundamentami;
- wykonanie prac elektrycznych i AKPiA;
- montaż wyposażeń obudów studni głębinowych wraz z armaturą i rurociągami;
- montaż nowych pomp głębinowych typ np. GCA.6.B4 Hydro-Vacuum wraz z rurami wznośnymi, okablowaniem i sondami hydrostatycznymi;
- wykonanie rurociągu wody surowej do węzła W1.

Inwestycja poprawi bezpieczeństwo dostawy wody dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. 

Całkowity koszt realizacji inwestycji to 2 198 799,9 zł brutto z czego 1 545 756,39 zł  to dofinansowanie otrzymane z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. 

Termin zakończenia prac: 10 miesięcy od dnia podpisania umowy.