""

Apel do mieszkańców

Opublikowano w dniu 2021.01.12 przez Sandra Sztor - Święciechowa w kategorii Komunikaty #Tagi: #Ochrona środowiska

Sezon grzewczy trwa i możemy zaobserwować znaczne pogorszenie jakość powietrza. Odpowiedzialność za taki stan ponoszą ci mieszkańcy, którzy w ramach rzekomych oszczędności lub z braku świadomości o zagrożeniach, spalają śmieci oraz złej jakości paliwo grzewcze w piecach centralnego ogrzewania.

Spalanie odpadów oraz złej jakości paliwa są główną przyczyną emisji do powietrza trujących gazów i pyłów, które wpływają negatywnie i  chorobotwórczo na zdrowie mieszkańców oraz na otaczające środowisko.

W niektórych miejscach naszej Gminy dochodzi do tego, że wyjście na spacer czy otwarcie okien staje się wręcz niemożliwe z powodu ilości dymu i pyłu w powietrzu. Zwracam się do Państwa z apelem o nie palenie odpadów w domowych piecach oraz rozpowszechnieniu takiego podejścia wśród innych osób, być może nieświadomych zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka związanych z oddychaniem zatrutym powietrzem.

Jednym ze sposobów ograniczenia zadymienia na skutek palenia w kotle grzewczym oraz oszczędności opału jest tzw. sposób palenia w kotłach „od góry”.

Większość z nas zna tylko jeden, powszechnie stosowany sposób palenia. To rozpalanie od dołu. Rozpalasz nieduże ognisko, po czym na wierzch dorzucasz kolejne porcje opału. Po każdym takim dołożeniu powstaje mnóstwo gęstego, śmierdzącego dymu i sadzy — tym więcej, im większą porcję dorzucisz na raz.

W trosce o nasze zdrowie apelujemy do wszystkich Mieszkańców, aby w piecach domowych spalać tylko i wyłącznie odpowiedni materiał opałowy, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza. 

 

Poniżej linki do stron, gdzie warto zajrzeć.

www.czysteogrzewanie.pl                

www.niepalsmieci.pl     

www.smoglab.pl

www.airly.org.pl


Obserwuj Nas

Bądź na bieżąco z informacjami z gminy:

Gmina Święciechowa
ul. Ułańska 4
64-115 Święciechowa
tel. 65 533 35 10
fax 65 529 95 48

NIP: 697-22-35-722 REGON: 411050712

Godziny urzędowania: poniedziałek 8-16 wtorek-piątek 7-15

Numer rachunku: PBS Filia w Święciechowie 58 9043 1083 2834 0036 9875 0007

Święciechowa

""

 Wykonane przez Grikon