Biuletyn Informacji Publicznej Gmina Święciechowa
""

Drogą Św. Jakuba

Opublikowano w dniu 2019.01.23 przez Sandra Sztor - Święciechowa w kategorii Komunikaty

Zapraszamy na spotkanie podsumowujące działania wokół Drogi św. Jakuba do Wschowy. Rok 2018 był bogaty w wydarzenia na odcinku Drogi św. Jakuba między Święciechową a Wschową. 

Stowarzyszenie Czas A.R.T. prowadzi działania promujące Drogę św. Jakuba w powiecie wschowskim od 2015 roku. Już od trzech lat wspólnie z opiekunami Drogi św. Jakuba w gminie Święciechowa - Państwem Dorotą i Markiem Wróblami - organizuje przejścia Drogą św. Jakuba przez Święciechowę i Trzebiny do Wschowy i dalej do Głogowa i Jakubowa.

W tym roku wydany został zaktualizowany informator i folder "Wschowa na Drodze św. Jakuba", przygotowano skrzynkę z okazjonalną pieczęcią i ceramiczne artystyczne ręcznie robione muszle, które wyróżniają obiekty na wschowskim odcinku. Najbardziej cieszy to, że do tych działań włącza się coraz więcej osób z terenu powiatu wschowskiego, a także z sąsiednich powiatów leszczyńskiego i głogowskiego. Dla przykładu w Trzebinach w gminie Święciechowa pojawiło się miejsce dedykowane jakubowym pielgrzymom i innym osobom odwiedzającym ten wyjątkowy zakątek ziemi leszczyńskiej. W centrum wsi powstała tablica z informacjami na temat historii wsi, znaczenia i przebiegu Drogi św. Jakuba przez gminę Święciechowa oraz prezentacja przebiegu Dróg św. Jakuba w Polsce i Europie. W Lesznie przy Osiedlu Wieniawa alejka lipowa w minionym roku otrzymała oficjalną nazwę nadaną przez rajców miejskich: "Droga św. Jakuba". Przy alei pojawił się charakterystyczny dla hiszpańskiego Camino granitowy słupek z podanym kilometrażem oraz tablica przybliżająca ideę Drogi św. Jakuba. Wzdłuż alejki znalazły się ławki zachęcające wędrowców do chwili wytchnienia.

Na spotkanie zaprosiliśmy gościa, Panią Lidię Matuszewską z Leszna, która w roku 2017 przeszła 630 km najstarszym odcinkiem Camino, tzw. Drogą Francuską z Saint Jean Pied de Port i dotarła do Santiago. Chętnie opowie nam o swoim Camino. Na spotkaniu pojawią się również pielgrzymi ze Wschowskiej Grupy Męskiej, którzy pielgrzymowali do Santiago Drogą Portugalską z Porto w lipcu 2018 roku i podzielą się z nami swoimi doświadczeniami. Podczas spotkania poznamy laureatów konkursu fotograficznego: "Znajdź symbol Drogi św. Jakuba na ziemi wschowskiej".

Na spotkanie zapraszamy do miejsca przyjaznego pielgrzymom we Wschowie, do Muzeum Ziemi Wschowskiej, Plac Farny 3 w niedzielę 27 stycznia 2019 roku na godzinę 15:00.


Obserwuj Nas

Bądź na bieżąco z informacjami z gminy:

Gmina Święciechowa
ul. Ułańska 4
64-115 Święciechowa
tel. 65 533 35 10
fax 65 529 95 48

NIP: 697-22-35-722 REGON: 411050712

Godziny urzędowania: poniedziałek 8-16 wtorek-piątek 7-15

Numer rachunku: PBS Filia w Święciechowie 58 9043 1083 2834 0036 9875 0007

Święciechowa

""

 Wykonane przez Grikon