Biuletyn Informacji Publicznej Gmina Święciechowa
""

Warsztaty "Bezpieczny Senior"

Opublikowano w dniu 2018.03.14 przez Sandra Sztor - Święciechowa w kategorii Wydarzenia #Tagi: +Galeria

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Święciechowie we współpracy z Komenda Miejska Policji w Lesznie i Zespołem Dzielnicowych w Święciechowie zorganizowali warsztaty pn. "Bezpieczny Senior". Spotkanie odbyło się 12 lutego br. w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Święciechowie. Głównym tematem było jak nie stać się ofiarą przestępstw, oszustw "na wnuczka", jak zapobiegać niebezpieczeństwom zagrażającym w domu, podczas spaceru oraz w ruchu drogowym. Spotkanie miało na celu kształtowanie właściwych postaw i zachowań, które wyeliminować mogą zagrożenia dotyczące bezpieczeństwa dla seniorów.

Metoda "na wnuczka" to typowy przykład oszustw, jednak przestępcy wykorzystując dobroć osób starszych stosują różne sposoby i metody, żeby pozbawić ich oszczędności życia. Przeważnie ta forma oszustwa wygląda podobnie: w pierwszej kolejności oszust kontaktuje się telefonicznie, podaje się za wnuczka, najbliższego krewnego. Rozmowa jest prowadzona w taki sposób, że osoba starsza przekonana, że rozmawia z wnuczkiem, sama podaje dane tej osoby i wiele informacji, które oszust umiejętnie wykorzysta i poprowadzi dalszą rozmowę. Kolejnym etapem jest proszenie o pieniądze (informuje, że stało się coś złego i potrzebne są pieniądze lub trafiła się doskonała okazja na kupno samochodu lub uruchomienie biznesu itp.). Gdy osoba starsza zgadza się na wypłacenie pieniędzy oszust informuje, że osobiście nie może tych pieniędzy odebrać. Przyjdzie zaufany kolega.

Sprawcy podobnie podszywają się pod: policjantów, inkasentów, pracowników socjalnych, przedstawicieli firm itp.

Uczestnicy spotkania zostali poinformowani, że w sytuacji, gdy mają wątpliwości lub podejrzewają, że mają do czynienia z oszustem maja powiadomić Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.

Źródło: GOPS Św-wa

Obserwuj Nas

Bądź na bieżąco z informacjami z gminy:

Gmina Święciechowa ul. Ułańska 4 64-115 Święciechowa tel. 65 533 35 10 fax 65 529 95 48

NIP: 697-22-35-722 REGON: 411050712

Godziny urzędowania: poniedziałek 8-16 wtorek-piątek 7-15

Numer rachunku: PBS Filia w Święciechowie 58 9043 1083 2834 0036 9875 0007

Święciechowa

""

 Wykonane przez Grikon