Święciechowa.pl - Wiadomości ( Oficjalny Portal z codziennymi informacjami z Święciechowy i okolic ) http://swieciechowa.pl/ Oficjalny Portal z codziennymi informacjami z Święciechowy i okolic | Gmina Święciechowa pl-pl Fri, 04 Dec 2020 05:27:22 +0000 Fri, 04 Dec 2020 05:27:22 +0000 XXVII Sesja Rady Gminy http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/12/xxvii-sesja-rady-gminy Thu, 03 Dec 2020 19:36:30 +0000 mwie http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/12/xxvii-sesja-rady-gminy 17 grudnia 2020 r. o godz. 12.30 w sali wiejskiej: Święciechowa, ul. Strzelecka 7 odbędzie się XXVII Sesja Rady Gminy

]]>
Skąd informacja o objęciu kwarantanną? http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/12/skąd-informacja-o-objęciu-kwarantanną Thu, 03 Dec 2020 13:19:36 +0000 sszt http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/12/skąd-informacja-o-objęciu-kwarantanną Informacja o objęciu kwarantanną zostanie zarejestrowana w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP). Dostęp do tego systemu ma m. in. Policja i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Status związany z kwarantanną, możesz sprawdzić poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKE) – logowanie: https://pacjent.gov.pl/ Państwowa Inspekcja Sanitarna nie wydaje decyzji związanych w objęciem kwarantanną. Nałożenie kwarantanny przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest dokumentowane wpisem w systemie EWP.

]]>
Zapraszamy na bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/12/zapraszamy-na-bezpłatne-szkolenia-dla-przedsiębiorców Thu, 03 Dec 2020 12:40:30 +0000 sszt http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/12/zapraszamy-na-bezpłatne-szkolenia-dla-przedsiębiorców 1) Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" wspólnie z Kancelarią TLA Tax Legal Advisors  zaprasza na bezpłatne webinarium:

„Zmiany w podatkach na 2021 rok”,  które odbędzie się 10 grudnia br. o godzinie 14:00

Agenda merytoryczna  

1.          Strategia podatkowa – duża zmiana, o której nadal cicho

2.          Spółki komandytowe podatnikiem CIT – jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

3.          Nowe obowiązki TP – czego będzie wymagała należyta staranności w TP?

4.          Estoński CIT – czy warto?

5.          Inne zmiany CIT – co warto wiedzieć?

6.          SLIM VAT - z jakich uproszczeń można skorzystać?

7.          Sygnalizacja zmian w e-commerce (VAT)  

 Rejestracja: https://wsseinvestpark.clickme...

2) Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" wspólnie z Talent Development Institute zaprasza na bezpłatne webinarium: Jak w świecie VUCA budować zaangażowanie ludzi i utrzymywać talenty w firmie?

które odbędzie się 14 grudnia br. o godzinie 11:00.

Świat VUCA czyli świat nieprzewidywalny, zmienny, skomplikowany i niejednoznaczny z jakim mierzymy się w biznesie wymaga niestandardowego podejścia do zarządzania ludźmi. W  świecie VUCA potrzebny jest styl zarządzania: • który buduje  na potencjale wszystkich pracowników firmy, • buduje na przywództwie autentycznym lidera , • wymaga odwagi menedżerskiej – jednej z kluczowej kompetencji, która została wytypowana w ramach ogólnopolskich badań menedżerskich, • wymaga dostrzegania talentów w ludziach i odpowiedniego nim zarządzania.

Zakres merytoryczny spotkania: Podczas najbliższego Webinaru opowiemy Państwu m.in o tym:

a) Czym jest świat VUCA w biznesie i jaki to ma wpływ na biznes?

b) Jakie kluczowe kompetencje powinien posiadać nowoczesny lider, także biorąc pod uwagę obecną sytuację biznesową (w oparciu o wyniki ogólnopolskich badań „Priorytety rozwojowe dla kadry menedżerskiej)

c) Jak budować zaangażowanie w zespole, motywować ludzi do dodatkowego wysiłku, przy  świadomości też, że wielu martwi się o zdrowie, rodzinę, swoje stanowisko czy w ogóle utrzymanie pracy?

d) Jakie style przywódcze wspierają zaangażowanie ludzi? e) Jak identyfikować talenty w zespołach: kogo uznać za talent? Jako go określić i jak nim zarządzać, aby utrzymać w organizacji? f) Jak samemu być zmotywowanym i inspirującym liderem, w sytuacjach stresujących, frustrujących i niepewnych, aby nie przekładało się to na zespół?

Rejestracja: https://wsseinvestpark.clickme...

]]>
Zapraszamy do wspólnej inicjatywy "Zrób kartkę dla Seniora"! http://swieciechowa.pl/wiadomosci/gops/2020/12/zapraszamy-do-wspólnej-inicjatywy-zrób-kartkę-dla-seniora Wed, 02 Dec 2020 10:43:21 +0000 primel http://swieciechowa.pl/wiadomosci/gops/2020/12/zapraszamy-do-wspólnej-inicjatywy-zrób-kartkę-dla-seniora Rusza Akcja Paczka pod choinkę http://swieciechowa.pl/wiadomosci/gops/2020/12/rusza-akcja-paczka-pod-choinkę Wed, 02 Dec 2020 10:41:36 +0000 primel http://swieciechowa.pl/wiadomosci/gops/2020/12/rusza-akcja-paczka-pod-choinkę Zapraszamy do wspólnej inicjatywy "Zrób kartkę dla Seniora"! http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/12/zapraszamy-do-wspólnej-inicjatywy-klubu-senior-w-święciechowie-i-gminnego-ośrodka-pomocy-społecznej-w-święciechowie-zrób-kartkę-dla-seniora Wed, 02 Dec 2020 10:26:00 +0000 sszt http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/12/zapraszamy-do-wspólnej-inicjatywy-klubu-senior-w-święciechowie-i-gminnego-ośrodka-pomocy-społecznej-w-święciechowie-zrób-kartkę-dla-seniora Kochani Mieszkańcy Gminy Święciechowa i nie tylko! Mali i Duzi!

Zapraszamy do wspólnej inicjatywy Klubu "Senior+" w Święciechowie i Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Święciechowie - "Zrób kartkę dla Seniora"! Kartki z życzeniami wykonane w dowolnym formacie i dowolnej technice wrzuć do jednej ze specjalnych skrzynek! Wasze piękne prace prosto z serca trafią do Seniorów z Gminy Święciechowa wraz z paczkami tworzonymi w ramach akcji "Paczka pod choinkę"!

Życzenia na kartce podpisz swoim imieniem


Kartki wrzucamy do specjalnych skrzynek w :

- Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Święciechowie ul. Strzelecka 6

- Klub Seniora w Święciechowie ul. Kościelna 4

Termin: 17.12.2020 r.

]]>
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne webinarium pt. ,, Wybrane aspekty dotyczące zatrudniania osób fizycznych'' http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/12/serdecznie-zapraszamy-na-bezpłatne-webinarium-pt-wybrane-aspekty-dotyczące-zatrudniania-osób-fizycznych Wed, 02 Dec 2020 08:21:03 +0000 sszt http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/12/serdecznie-zapraszamy-na-bezpłatne-webinarium-pt-wybrane-aspekty-dotyczące-zatrudniania-osób-fizycznych Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" wspólnie z firmą doradczą DELOITTE zaprasza na bezpłatne webinarium:

„Wybrane aspekty dotyczące zatrudniania osób fizycznych:

(a) Podróż służbowa czy oddelegowanie pracownika?

(b) Stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów pracowników twórczych,

(c) Plany motywacyjne oparte na akcjach”

które odbędzie się 7 grudnia 2020 r. od 10:00 do 12:30.

W trakcie webinaru omówione zostaną podstawowe różnice między podróżą służbową i oddelegowaniem z uwzględnieniem konsekwencji podatkowych i w zakresie ZUS obu form wysyłania pracowników za granicę. Poruszymy także aspekty praktyczne wdrożenia i stosowania struktury wynagradzania opartej na 50% kosztach uzyskania przychodów dla pracowników twórczych wykonujących obowiązki w ramach określonych rodzajów działalności – także o wątpliwościach, które pozostały po wydaniu w tym zakresie interpretacji ogólnej przez Ministra Finansów.

Wskazane zostaną również jakie są warunki i wybrane praktyczne wątpliwości dotyczące opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez pracowników z planów motywacyjnych opartych na akcjach.  

Agenda:

  • Podróż służbowa a A1, konsekwencje PIT/ZUS podróż służbowa vs oddelegowanie – omówienie różnic w konsekwencjach w PIT i ZUS pomiędzy podróżą służbową a oddelegowaniem.
  • 50% KUP – omówienie struktur wynagradzania opartych na przeniesieniu praw autorskich (czym jest utwór, na czym polega struktura, rodzaje działalności, które mogą korzystać z podwyższonych KUP, podstawowe zasady funkcjonowania struktury, itp.) oraz wytycznych wynikających z nowo wydanej interpretacji ogólnej MF w tym zakresie.
  • Plany motywacyjne – omówienie definicji programów motywacyjnych oraz zasad (oraz korzyści) wynikających z art. 24 ust. 11 ustawy o PIT dotyczących przesunięcia momentu opodatkowania na moment zbycia akcji w przypadku programów motywacyjnych najczęściej występujących w spółkach

Rejestracja: https://wsseinvestpark.clickme...

]]>
Rusza akcja Paczka pod choinkę http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/12/rusza-akcja-paczka-pod-choinkę Tue, 01 Dec 2020 13:00:00 +0000 sszt http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/12/rusza-akcja-paczka-pod-choinkę Młodzieżowa Rada Gminy Święciechowa wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej serdecznie zapraszają mieszkańców do wzięcia udziału w akcji !

od 1 grudnia w podanych punktach wystawione zostaną kolorowe bombki, na których podany jest wiek i płeć osoby potrzebującej !

- Lasocice - sklep ,,ABC" u Pani J. Jankowiak,

- Długie Stare - sklep wielobranżowy Kalina Śliwa ( obok szkoły )

- Święciechowa - Urząd Gminy , kościół w Święciechowie, Przedszkole Samorządowe.

Do 18 grudnia należy przynieść paczkę oznaczoną numerkiem z bombki lub bombką !

- Lasocice - sklep ,,ABC" u Pani J. Jankowiak,

- Długie Stare - sklep wielobranżowy Kalina Śliwa ( obok szkoły )

- Święciechowa - Urząd Gminy , GOPS, Przedszkole Samorządowe

 21 grudnia FINAŁ AKCJI ! PACZKI ZOSTANĄ DOSTARCZONE DO OSÓB POTRZEBUJĄCYCH !


]]>
Plastik nie do pieca - piec nie do plastiku http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/11/plastik-nie-do-pieca-piec-nie-do-plastiku Mon, 30 Nov 2020 07:17:00 +0000 sszt http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/11/plastik-nie-do-pieca-piec-nie-do-plastiku Prowadzona od kilku lat przez Fundacja PlasticsEurope Polska kampania edukacyjno-społeczna pt. „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku” przypomina o szkodliwości spalania odpadów w piecach, przydomowych kotłowniach i na wolnym powietrzu.

Problem złej jakości powietrza w Polsce, szczególnie dotkliwy w okresie jesienno-zimowym, od dłuższego czasu obecny jest w świadomości publicznej. Europejskie statystyki wskazują, że Polska należy do krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, ponadto znajduje się w czołówce krajów z najwyższym odsetkiem przedwczesnych śmierci spowodowanych złą jakością powietrza. Na większości terytorium Polski za zanieczyszczenie powietrza odpowiada w głównej mierze tzw. niska emisja, czyli emisje z pojazdów oraz z domowych palenisk i kotłowni. Duży udział ma tu naganne zjawisko spalania odpadów w piecach, a świadomość negatywnych skutków, takich praktyk, wydaje się być w społeczeństwie ciągle bardzo niska, mimo nieustannej obecności tematu smogu w mediach.

Odpady tworzyw sztucznych („plastiki”) są często spalane w przydomowych piecach i kotłowniach ze względu na wysoką wartość opałową tego materiału, ale w obecnym systemie gospodarowania odpadami w Polsce nie ma racjonalnego uzasadnienia dla takiego postępowania. Spalając plastik nie tylko marnujemy surowiec do recyklingu, ale także emitujemy do powietrza pyły i inne szkodliwe substancje, przyczyniając się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w najbliższym otoczeniu, szkodząc sobie i innym. Należy więc uświadomić sobie, że potencjalne znikome korzyści (ewentualna oszczędność opału) nie mogą być żadnym argumentem w zestawieniu z ogromnymi negatywnymi skutkami palenia odpadów, zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i dla środowiska.

Czy wiesz, że

  • Odpady tworzyw to wartościowy materiał, który poprzez recykling mechaniczny można ponownie wykorzystać do wyprodukowania nowych wyrobów. W ten sposób, realizowana jest podstawowa zasada Gospodarki Obiegu Zamkniętego – efektywne wykorzystanie zasobów, poprzez zawracanie ich do obiegu gospodarczego.

  • W Polsce, mimo licznych legislacyjnych zmian w ostatnich latach, nie widać zdecydowanych postępów w zagospodarowaniu odpadów. Wg raportu GUS** w 2018 roku selektywna zbiórka wszystkich odpadów komunalnych wyniosła tylko ok. 29%. To zdecydowanie za mało, by osiągnąć cele wyznaczone w pakiecie GOZ, takie jak np. recykling 50% odpadów komunalnych w roku 2025. Kluczem do sukcesu jest poprawa systemów selektywnej zbiórki i technologii sortowania. Jedna z najnowszych analiz dotyczących odpadów tworzyw sztucznych*** wykazała, że dla odpadów zbieranych selektywnie poziom recyklingu może być nawet 10 razy większy niż dla odzyskanych ze strumienia odpadów zmieszanych.

  • Poziom selektywnej zbiórki odpadów tworzyw sztucznych w Polsce wzrasta bardzo powoli. Wg GUS w 2018 roku zebrano tylko 331 tys. ton (to mniej niż 18% wytworzonych w tym czasie odpadów tworzyw sztucznych) i w porównaniu do 301 tys. ton w roku 2015 jest to wynik bardzo niezadowalający. Bez istotnych zmian systemowych, w tym zaangażowania organizacji handlowych i konsumentów, oraz nieustannego zwiększania świadomości ekologicznej konsumentów osiągnięcie poziomu 50% recyklingu odpadów opakowań z tworzyw sztucznych w roku 2025 jest niewykonalne.

  • W dalszym ciągu podstawowym sposobem zagospodarowania odpadów tworzyw sztucznych w naszym kraju pozostaje niestety składowanie - na składowiska ciągle trafia ok. 43% tych odpadów. Z pozostałej ilości ok. 27% poddawane jest recyklingowi, a ponad 30% odzyskowi energii w przemysłowych instalacjach, spełniających wyśrubowane normy sprawności energetycznej i emisji do środowiska.

  • Praktyka niekotrolowanego spalania odpadów jest w Polsce niestety ciągle powszechna. Z raportu GUS „Ochrona Środowiska w Polsce 2019” wynika m.in., że ze spalania w gospodarstwach domowych wytwarzane jest prawie czterokrotnie więcej pyłów niż łącznie emituje sektor produkcji i transformacji energii. Do takiego stanu rzeczy przyczynia się nie tylko palenie paliwem niskiej jakości, ale także spalanie odpadów w piecach, kominkach czy na wolnym powietrzu. Co więcej, ci mieszkańcy, którzy spalają odpady, nie widzą w tym żadnego problemu („dziadkowie i rodzice zawsze spalali śmieci”). Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że obecnie odpadów jest dużo więcej i są to materiały o znacznie bardziej złożonym i różnorodnym składzie niż kilkadziesiąt lat temu. W związku z tym produkty ich spalania mogą równie różnorodne, nieprzewidywalne i często - bardzo szkodliwe.

  • Szkodliwość spalania odpadów w gospodarstwach domowych, zarówno w piecach i kotłach centralnego ogrzewania, czy kominkach, jak w przydomowych paleniskach na otwartej przestrzeni wynika z trzech głównych przyczyn: proces spalania przebiega w zbyt niskiej temperaturze (180-500°C), czas spalania jest krótki oraz cały proces prowadzony bez dostatecznego nadmiaru powietrza. Skutkiem takiego spalania są liczne szkodliwe produkty, np. tlenek węgla (czad), dioksyny, uważane za jedne z najbardziej toksycznych substancji chemicznych, tzw. związki WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne) o silnych właściwościach rakotwórczych, czy inne niebezpieczne dla zdrowia i środowiska gazy, jak tlenki siarki i azotu oraz chlorowodór. W wyniku niecałkowitego spalania odpadów w niskich temperaturach powstaje również duża ilość drobnych pyłów, które są niezmiernie szkodliwe dla układu oddechowego człowieka z uwagi na bardzo małe wymiary cząstek (na poziomie mikronowym i submikronowym), ponadto są one nośnikami zawartych w odpadach metali ciężkich.

  • Wysoką wartość kaloryczną odpadów tworzyw sztucznych - ponad 40 MJ/kg - można odzyskać w sposób bezpieczny dla zdrowia jedynie w profesjonalnych instalacjach do odzysku energii z odpadów. W tych ściśle kontrolowanych i monitorowanych instalacjach przemysłowych, gdzie temperatura przekracza 1000°C, a odpady przebywają w tej temperaturze odpowiednio długo, aby reakcja spalania mogła przebiec do końca, głównymi produktami spalania są dwutlenek węgla i woda, a niewielkie ilości pozostałych substancji ubocznych są wychwytywane i dezaktywowane w zaawansowanych systemach oczyszczania spalin. W efekcie spaliny opuszczające taki profesjonalny piec spełniają najostrzejsze wymogi emisyjne i nie stanowią zagrożenia ani dla zdrowia ludzi, ani dla środowiska. Przykładami takich instalacji są piece do współspalania, jak np. piece cementowe (odpady częściowo zastępują tu typowe paliwo, takie jak koks czy węgiel), a także zakłady termicznego przekształcania odpadów popularnie zwane spalarniami.

]]>
Realizacja Funduszu Sołeckiego w miejscowości Krzycko Małe http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/11/realizacja-funduszu-sołeckiego-w-miejscowości-krzycko-małe Fri, 27 Nov 2020 13:00:00 +0000 sszt http://swieciechowa.pl/wiadomosci/święciechowa/2020/11/realizacja-funduszu-sołeckiego-w-miejscowości-krzycko-małe Kwotę Funduszu Sołeckiego w wysokości 24 257,69 zł przeznaczono na poszczególne zadania :

1) Budowa parkingu przy kościele - etap II

Wykonawcą inwestycji była Firma ,, POLKOP" Paweł Poloch z siedzibą w Lesznie.

Całkowita wartość prac wyniosła 26.740,40 zł  z czego kwotę 19.257,69 zł pokryto z funduszu sołeckiego wsi Krzycko Małe.

W 2019 r. I etap inwestycji zrealizowany został przy całkowitej wartości 29 934,33 zł.

2) Kwotę 5.000,00 zł przeznaczono na ławki, stojak na rowery oraz kosz do segregacji

]]>