Szlaki rowerowe

 

Pobierz Mapę z zaznaczonymi szlakami rowerowymi

 

Trasa nr 22 - Historyczne dróżki I

Kolor trasy: jasnoniebieski

Długość trasy: 21,3 km

Przebieg: Święciechowa – Trzebiny – Niechłód – Gołanice – Krzycko małe – Święciechowa

Trasa jest łatwa, wiedzie głównie starymi szlakami komunikacyjnymi, które przetrwały niekiedy od średniowiecza. Wycieczkę rozpoczynamy na Rynku w Święciechowie, jednej z najstarszych miejscowości regionu leszczyńskiego, która  prawa miejskie uzyskała w 1333r. Na Rynku godny uwagi jest pomnik Walczącym o Niepodległość oraz charakterystyczny monument tzw. Oś Ziemi wiążący się z miejscową legendą. Rozpoczynając naszą wycieczkę skręcamy w kierunku Niechłodu. Za sadem odbijamy w lewo i początkowo owocową, następnie dębową aleją jedziemy na Długie Stare. Droga prowadzi lekko pod górę – na wzniesieniu skręcamy w prawo. Jadąc dalej, zjeżdżamy do Trzebin. Jeżeli odbijemy w lewo przy  krzyżu, dojedziemy do  parku i pałacu w Trzebinach, który zwiedzić możemy po uprzednim telefonicznym umówieniu się. Natomiast jadąc prosto, w centrum wsi odbijamy w lewo i po chwili wjeżdżamy w kompleks leśny.

Droga jest  miejscami piaszczysta. Znaki prowadzą nas do Niechłodu, najstarszej miejscowości w gminie. Jedziemy wzdłuż zabudowań do skrzyżowania z drogą powiatową. Przed sobą zobaczymy drewniany kościół pw. Narodzenia NMP z XVIII wieku. Przy kościele znajduje się okazały grobowiec rodziny Bojanowskich. Po przeciwnej stronie  drogi zobaczyć możemy XIX wieczny dwór otoczony parkiem. Za nim skręcamy w lewo w brukową drogę, która na szczęście szybko się kończy. Drogę otaczają  stare wiśnie i grusze, które  kwitnąc wiosną nadają szczególnego uroku tej trasie. Podążamy dalej w kierunku Gołanic. Ostrożnie przekraczamy drogę powiatową i jedziemy przez Gołanice. Po lewej stronie mijamy późnobarokowy kościół pw. Św. Piotra i Pawła a po chwili dwór z pocz. XIX wieku, kryty polskim dachem łamanym. Na trasie zobaczyć możemy plaże nad jeziorem Krzyckim zaliczanym do Pojezierza Leszczyńsko – Krzywińskiego.

Podążając dalej, dojeżdżamy do drogi powiatowej i nią pokonujemy kilkaset metrów do skrzyżowania, gdzie skręcamy w lewo w stronę Krzycka Małego. Obok Dyskoteki Kosmos skręcamy w prawo i jedziemy, lekko pod górę, w kierunku widocznego w oddali kompleksu leśnego. Na wzniesieniu wybieramy prawą odnogę drogi i zjeżdżamy w kierunku doliny Lipówki. Przy żużlówce odbijamy w prawo, a następnie w lewo. Jedziemy  wzdłuż doliny, mając las po prawej stronie, w mokrych okresach roku może być tu wilgotno. W pobliżu Święciechowy po lewej stronie odwiedzić możemy ,,zwierzyniec” Państwa Demskich. O ile gospodarze są na miejscu, podziwiać można liczne ptaki oraz dzikie zwierzęta uratowane w różnych okolicznościach przez Państwa Demskich. Dojeżdżamy do obwodnicy Święciechowy, przekraczamy ją i kontynuujemy jazdę ul. Lipową. Odbijamy w prawo i prawą odnogą owalnicy Święciechowy dojeżdżamy do Rynku.

 

 

Trasa nr 23 - Historyczne dróżki II

Kolor trasy: popielaty

Długość trasy: 22,65 km

Przebieg: Święciechowa – Niechłód – Długie Nowe – Długie Stare – Przybyszewo – Lasocice – Święciechowa

Trasa jest łatwa. W podróż mogą się wybrać także seniorzy. Wyruszamy z Rynku w Święciechowie kierując się na Niechłód. Jedziemy asfaltową drogą ocienioną lipami. Mijamy Piotrowice, dojeżdżamy do Niechłodu. Przed nami jedyny w gminie drewniany kościółek pw. Wniebowstąpienia NMP i sala wiejska, dawna karczma. W Niechłodzie skręcamy w lewo i drogą asfaltową jedziemy pośród zabudowań. Droga zmienia się w żużlówkę, jedziemy nią w kierunku lasu.

Otoczoną lasem trasą dojeżdżamy do dużego parkingu „Muchomor” w pobliżu Długiego Nowego. Przy końcu wsi Długie Nowe zobaczyć możemy grupę wysokiej zieleni, jest to pozostałość dawnego cmentarza ewangelickiego. Jadąc dalej dojeżdżamy do Długiego Starego, skręcamy w prawo i po chwili obok zabudowań Mieszalni Pasz odbijamy w lewo. Ostro zjeżdżamy w dół i docieramy do rozwidlenia – na wprost mamy domostwo dróżnika. Skręcamy lekko w lewo na przejazd kolejowy linii Leszno – Głogów. Droga obrośnięta jest drzewami i krzewami, jest to tzw. dawny trakt cesarski. Wiedzie nas wzdłuż doliny Rowu Polskiego.

Dojeżdżamy nim do Przybyszewa. Mijając figurkę możemy odbić w prawo i zwiedzić pałac należący do Wyższej Szkoły Marketingu i Zarządzania. Jadąc w lewo, przejeżdżając przez Lasocice, wrócimy do Święciechowy. Po drodze ponownie przekroczymy  linię kolejową w Lasocicach (z zaporami) i drogę krajową nr 12.

 

 

Trasa nr 24 - Historyczne Dróżki III

Kolor trasy: żółty

Długość trasy: 26,4 km

Przebieg: Święciechowa – Strzyżewice – Henrykowo – Przybyszewo – Długie Stare – Trzebiny – Święciechowa

Trasa  jest łatwa. Wycieczkę rozpoczynamy z Rynku w Święciechowie udając się w kierunku Leszna. Na wysokości ogródków działkowych skręcamy w prawo, jedziemy ulicą Kosmonautów wzdłuż działek a następnie lotniska. Kierujemy się  w kierunku Strzyżewic, trasą nr 15. Na płycie lotniska często odbywają się  treningi lub zawody szybowcowe i baloniarskie. Jadąc dalej, za stacją meteo skręcamy w lewo w drogę gruntową, a następnie za przepustem odbijamy w prawo. Dojeżdżamy do drogi krajowej nr 12. Przechodzimy na drugą stronę i dalej za znakami szlaku nr 15 jedziemy do przejazdu kolejowego w Strzyżewicach.

Za przejazdem skręcamy w prawo i drogą asfaltową, zakręcającą co kilkaset metrów pod kątem prostym jedziemy do Henrykowa. Przed nami rozciąga się  Dolina Rowu Polskiego, pełna łąk poprzecinanych rowami melioracyjnymi. W Henrykowie musimy podjąć decyzję co do kierunku naszej wycieczki: zostajemy w gminie Święciechowa (szlak nr 24), jedziemy do Rydzyny (szlak nr 31). O ile nie planujemy wycieczki do Rydzyny, w Henrykowie skręcamy w prawo i wzdłuż zabudowań wyjeżdżamy w kierunku Przybyszewa. Wygodna, choć gruntowa droga wiedzie równolegle do Rowu Polskiego, początkowo przez zagajniki i łąki. Okolica ta jest ostoją zwierzyny, przebiec nam drogę może jeleń, dzik lub sarna. Na skraju lasu u stóp ok.300 letniego dębu, znajdziemy miejsce na ognisko. Pragnąc je rozpalić pamiętajmy o powiadomieniu Nadleśnictwa w Karczmie Borowej oraz o konieczności nazbierania chrustu dla następnych chętnych.

Dalej droga wiedzie nas lasem do Przybyszewa. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo. Mijamy hotel Wyższej Szkoły Marketingu i Zarządzania ulokowany w XIX wiecznym pałacu. Obok figury NMP skręcamy w lewo, na rozwidleniu natomiast w prawo. Przekraczamy linię kolejową i tzw. aleją jabłonkową jedziemy w kierunku Długiego Starego. Droga jest szeroka, ale często wykorzystywana przez rolników stąd, w bardziej mokrych okresach roku napotkać możemy koleiny. Niedogodność tę wiosną równoważy widok tunelu kwitnących tarnin i drzew owocowych, a późnym latem i jesienią owoców, które możemy zerwać prosto z drzewa. Droga gruntowa przeradza się w asfaltową; na krzyżówce skręcamy w prawo. Po lewej stronie mijamy świetlicę wiejską ulokowaną w przedwojennej restauracji, a następnie kościół pw. św. Marcina. Za plebanią przy drodze mijamy ogólnodostępny plac zabaw gdzie najmłodsi mogą skorzystać z innej formy aktywności fizycznej, a dorośli odpocząć wśród zieleni. Podążając dalej przekraczamy drogę krajową nr 12. Za potężnym ceglanym murem XIX-wieczny znajduje się, pałac obecnie Zespół Szkół, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.

W parku rośnie pomnikowy okaz kasztanowca białego, podziwiać można również okazałe dęby i platany. Następnie ulicą Jesienną jedziemy do końca wsi, gdzie skręcamy w lewo. Zabytkową-wpisaną do rejestru zabytków-aleją jesionów, dębów i lip zjeżdżamy w kierunku Trzebin. Możemy tutaj zwiedzić barokowy pałac z ekspozycją archeologiczną, dostępną po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym oraz odpocząć w pięknie utrzymanym parku włoskim. Jeżeli pojedziemy dalej bez zatrzymywania się, wzdłuż parku do krzyża, gdzie skręcamy w prawo i aleją dębowa potem śliwkową oraz przez sad pojedziemy  do asfaltu, gdzie skręcamy w prawo. Droga doprowadzi nas do Rynku w Święciechowie skąd rozpoczęliśmy wycieczkę.

 

Trasa nr 25 - Pośród łąk i lasów

Kolor trasy: oliwkowy

Długość trasy: 7,2 km

Przebieg: Święciechowa – Mórkowo - Święciechowa

Trasa naszej wycieczki jest malownicza i niedługa. Wyruszamy ze Święciechowy ulicą Lipową do obwodnicy. Przekraczamy ją i jedziemy prawą stroną rozległej, pełnej kwiecia doliny Lipówki. Obok zrujnowanego budynku skręcamy w prawo i jadąc pod górę docieramy do historycznej drogi Święciechowa – Śmigiel. Lasy i łąki towarzyszą nam przez większą część wycieczki. Dojeżdżamy do linii kolejowej Leszno – Wolsztyn, w pobliżu znajdziemy miejsce odpoczynku i znaki trasy nr 18 Leszno – Boszkowo. Następnie  kierujemy się na Boszkowo, po kilkuset metrach, szlaki rozwidlają się – my kierujemy się na północ.

Należy uważać – w tym dużym kompleksie leśnym trwają przecinki i gruntowa nawierzchnia drogi może być mocno zryta. Skręcamy w lewo w kierunku źródliska Samicy i pokonujemy ostrym i krętym jarem zbocze doliny. Jadąc musimy uważać na piach. Piękny widok jaki się roztacza nagradza nam konieczność wspinaczki na druga stronę doliny. Na wzniesieniu las  kończy się i w oddali widzimy Mórkowo. Obok krzyża widzimy znaki szlaku nr 17.

Możemy pojechać ulicą nieco dalej i za znakami szlaku nr 16 dotrzeć do Lipna. Wracamy do Święciechowy tzw. drogą nad lasem  - las mamy po prawej stronie. Dojeżdżamy do obwodnicy, skręcamy w prawo i drogą serwisową dojeżdżamy do ul. Lipowej.

 

Trasa nr 26 - Leszno - Dominice

Kolor trasy: wiśniowy

Długość trasy: 15,6 km /przez gminę Święciechowa/ 15,6 km – (do Zbarzewa)

Przebieg: Leszno – Strzyżewice – Ogrody – Trzebiny – Niechłód – Zbarzewo

Proponowana dalsza część: ścieżka Nadleśnictwa Włoszakowice do L. Mścigniew, historyczna droga do L. Papiernia i dalej Dominice

Wycieczkę rozpoczynamy w Lesznie na ulicy Wolińskiej. Zjeżdżamy w lewo, w drogę gruntową, w stronę dużego budynku gospodarczego i kierujemy się do  Strzyżewic. Mijamy zabudowania mieszkalne. Po lewej stronie zobaczymy  XIX wieczny dwór, obecnie siedzibę gospodarstwa rolnego. Za przepustem skręcamy w prawo. Wzdłuż płyty lotniska jedziemy do tzw. silosów, gdzie odbijamy w lewo w kierunku lasku. Szeroka droga prowadzi nas do przepustu. To obszar dawnego folwarku Mądzin. Skręcamy  w lewo i przez kolejny lasek dojeżdżamy do drogi Święciechowa – Lasocice.

Utrzymując cały czas kierunek zachodni docieramy do Ogrodów – dzisiaj maleńkiej wioski, w średniowieczu siedziby potężnej parafii. Żużlówka, asfalt, bruk a następnie droga gruntowa prowadzą nas do Trzebin. Przecinamy szeroką drogę żużlową Długie Stare – Święciechowa i wśród pól zjeżdżamy pod bramę pałacu w Trzebinach. Pięknie utrzymany park zaprasza do odpoczynku. Podążając przez las za znakami Historyczne Dróżki I, docieramy do Niechłodu.

Na skrzyżowaniu obok świetlicy wiejskiej – dawnej karczmy - jedziemy w lewo asfaltem w kierunku Zbarzewa, gdzie kończymy naszą wycieczkę.
 

Urząd

Obserwuj Nas

Bądź na bieżąco z informacjami z gminy:

 

 

Gmina Święciechowa
ul. Ułańska 4
64-115 Święciechowa
tel. 65 533 35 10
fax 65 529 95 48


NIP: 697-22-35-722
REGON: 411050712

Godziny urzędowania:
poniedziałek 8-16
wtorek-piątek 7-15

Numer rachunku:
PBS Filia
w Święciechowie
58 9043 1083 2834
0036 9875 0007